sobota, 26 września 2015

Pokój dziecka według Montessori


Ostatnio mam często do czynienia z metodą rozwoju dzieci wg Montessori. Propaguje ona filozoficzne, psychologiczne i pedagogiczne podejście do procesu edukacji dzieci, która kładzie nacisk na ich swobodny rozwój. Moja siostra pracuje w przedszkolu, które prowadzi taką metodę rozwoju, dlatego informacje na ten temat posiadam z wiarygodnego źródła :) Ja nie zgłębiłam jeszcze gruntownie w teoretyczne podstawy tej filozofii, ale za to interesuje mnie aspekt wnętrz dla dzieci, które odpowiada założeniom tej metody.
Wg Marii Montessori pierwsze sześć lat życia jest najważniejszym czasem dla rozwoju każdego człowieka. To wtedy kształtuje się odrębna osobowość. I wtedy zadaniem naszym czyli rodziców jest przygotowanie domu tak, by nie utrudniać dziecku rozwoju, a za to pomagać budować jego pewność i wiarę w siebie.
Przygotowanie przestrzeni nie może być przypadkowe, trzeba je dokładnie przemyśleć i przygotować.
Dzieciom powinno zapewnić się przestrzeń, która daje wolność, a jednocześnie odpowiednią ilość bodźców.


Powinno być to miejsce, które charakteryzuje się:
  • pięknem, 
  • porządkiem,
  • prostotą 
  • dostępnością

Główne zasady

Pokój powinien mieć wyznaczone strefy:
  •  spania
W dziecięcym pokoju powinno stać łóżko, które nie koniecznie będzie służyć tylko do spania. Dzieci bardzo często wykorzystują tą przestrzeń do odpoczynku i zabawy. Dlatego dobrym pomysłem jest materac położony bezpośrednio na podłodze – jeśli mamy tylko taką możliwość. W ten sposób dziecko będzie bezpieczne i będzie mieć do niego swobodny dostęp co da mu poczucie niezależności.  • przebierania
(przewijak dla niemowlęcia) zaś starszym dzieciom stawia się komody lub inne meble do przechowywania ubrań, aranżując je tak, by były blisko siebie. Będzie to swoisty kącik garderobiany łatwo dostępny dla malutkich rączek. Uczy to dziecko samodzielności w doborze stroju oraz samej czynności. Na ścianach można znaleźć haczyki na ubrania, aby dziecko od najmłodszych lat uczyło się utrzymania czystości i porządku.

 


  • karmienia
 (dotyczy noworodków i niemowlaków) 
  • zabawy (aktywności)
Przestrzeń do zabawy to dywan mata, miejsce gdzie dziecko się bawi.
W pokoju panuje prostota a przez to porządek. Nie ma w nim wielu zabawek, a jeśli są to zwykle ekologiczne, drewniane czy hand made. W utrzymaniu porządku pomagają wszelkiego rodzaju pojemniki i kosze, które można spotkać niemalże w każdym zakątku pomieszczenia.
Wszystko ma swoje miejsce.  Dobrym pomysłem jest pudełko, w którym dziecko przechowuje naturalne skarby (muszle, szyszki, jarzębinę, kasztany, liście).
Ważnym elementem są też dekoracje – nie warto z nich zrezygnować.

 
  •  Miejsce na książki i do nauki (dla starszego)
 Powinno się znaleźć w niej również wygodne miejsce do czytania 

# Półki powinny być usytuowane na wysokości dziecka aby mogło ono samo ściągać i odkładać książki czy zabawki. Uczy to je organizacji przestrzeni oraz porządku.  ## Kolorystyka pokoju dziecka zwykle dobierana jest intuicyjnie, jednak stosując zasadę stonowanych kolorów. #

# Dobrym pomysłem jest zapełnianie ścian pracami dziecka. Pokój wypełniony kolorowymi rysunkami przygotowanymi przez nasze pociechy staje się inspirujący. Możemy je również wsadzić w ramki #


# Warto aby w pokoju dziecka znalazł się stół/stolik – to miejsce do nauki, zabawy i rozmowy #
 

# Koniecznie w pokoju zgodnym z filozofią Montessori powinno się znaleźć duże lustro, w którym widać całą postać. To bardzo pomaga w rozwoju dziecka #


Moim zdaniem większość pokojów/wydzielonych powierzchni dla dzieci jest tak właśnie rozplanowana, jest to aranżacja dość intuicyjna, a teraz mam pewność że się sprawdza. Osobiście w pokoju Starszej nie posiadam jedynie lusterka, a reszta stref  i ogólnie przyjętych zasad jest zachowana, bez wcześniejszej znajomości metody wg Montessori. Znajomość tej metody jest dość istotna przy planowaniu pokoików dziecięcych (odpowiednich dla wieku) więc np starszej niezbędne już będzie miejsce do nauki, a młodszej dostępność półeczek z książkami i pojemnikami na zabawki - choć to tak jest oczywiste.

pozdrawiam
InMyStyle

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz