poniedziałek, 23 marca 2015

Jak dobrać wielkość dywanu - rozmieszczenie dywanu w salonie

żródło: www.centsationalgirl.com
W naszym domu będzie jedno pomieszczenie, w którym znajdować się będzie stół jadalniany oraz meble w obszarze wypoczynkowym: duża sofa, mniejsza kanapa, fotele, stoliki. W związku z tym, że na podłodze jest gres, w okresie wiosenno - letnim (niegrzewczym) będzie tam dywan. Nasuwają mi się od razu pytania:
  • jak wybrać wielkość dywanu aby nie zakłócał proporcji pomieszczenia?
  • czy wybrać jeden duży, czy dwa mniejsze które podzielą salon na dwie strefy?
  • czym się kierować przy wyborze rozmiaru?
  • jak ułożyć dywan oraz meble: kanapę, fotele stoliki przy/na nim aby spełniał swoją funkcję?
Nie zdecydowałam jeszcze ile i jakie dywany będą, ale wiem, że na pewno tam się chociaż jeden znajdzie. Dlatego szukałam, mierzyłam, rysowałam odręcznie, zrobiłam pomocnicze szablony, aby na obecną chwilę ułożyć w głowie, a następnie na podłodze rozterki dywanowe. Może komuś przy okazji pomogę, kto również się zastanawia, jaki orientacyjny rozmiar powinien posiadać dywan w salonie (oczywiście w zależności od wielkości pomieszczenia) i jak rozmieścić na/koło niego meble.Opcja nr 1
Idealne rozwiązanie to takie, gdzie wszystkie meble w tym obszarze takie jak duża sofa, fotele (ewentualnie dwie mniejsze sofy), stolik kawowy, pomocniczy, zmieściły się w całości na dywanie. Taki dywan z pewnością będzie drogi, no i zajmie dużo miejsca. Rozmiar takiego dywanu to około 360 x 270 cm.

Inspiracja IMStyle

Opcja nr 2
Dobrym rozwiązaniem jest, gdy na dywanie znajdują się jedynie przednie nóżki sof i foteli, a tylne części części mebli wychodzą poza jego obszar. Wielkość dywanu, przy umeblowaniu jedna duża sofa (3 -osobowa) i dwie mniejsze (ew fotele) to około 300 x 240 cm.

inspiracja IMStyle
Opcja nr 3
Również dobrym rozwiązaniem i przede wszystkim tańszym (mniejszy rozmiar dywanu i mniej/mniejsze meble) jest opcja, gdy na dywanie znajdują się tylko przednie nóżki mebli, a stoliki pomocnicze są już na podłodze. Meble w obszarze wypoczynkowym to: jedna duża sofa (2-3 - osobowa) i dwie malutkie (120-150 cm) lub fotel. Rozmiar dywanu to okolice 240 x 150cm.

inspiracja IMstyle


Opcja nr 4
Dobre rozwiązanie dla małego salonu: dwa fotele, mała sofa i stolik pomocniczy małych rozmiarów ok 50x70 cm. Wtedy wszystkie meble znajdują sie na dywanie o rozmiarach 240x150 cm.

inspiracja IMStyleNależy pamiętać iż bez względu na wielkość dywanu, nie może on być węższy niż sofa, a przede wszystkim nie może sie na nim znajdować tylko stolik kawowy.


inspiracja IMStyle
Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze dywanu, są zbyt małe rozmiary w stosunku do salonu. Jeszcze jedna z przydatnych informacji a mianowicie odległość między każdym brzegiem dywanu, a ścianą powinna wynosić co najmniej 90 cm. Umożliwi to np. łatwe otwieranie i zamykanie drzwi.
Sprawa rozmiaru dywanu w jadalni, sypialni i pokoju dzieci wygląda inaczej - ale to temat na inny post.


I jeszcze parę niesamowitych inspiracji:
żródło: http://www.homebunch.com; Digs-Design,

żródło: http://www.homebunch.com; Julie Nightingale Design.

żródło: Huzz
 Pozdrawiam
InMyStyle1 komentarz:

  1. Piękny styl, też dbam żeby meble do siebie pasowały. Kupiłam małą sofę na https://sofami.pl/sofy-1-osobowe i jestem bardzo zadowolona również z jakości.

    OdpowiedzUsuń