poniedziałek, 30 marca 2015

Aranżacja okna cz 1 - Karnisze i szyny


źródło: pinterest.comOkno jest wizytówką domu na wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli nie przyłożymy się tego z głową i gustem, straci na tym wygląd całego pomieszczenia, ponieważ przekraczając próg, oczy  zawsze kierują się najpierw w stronę okien. Ba, teściowa mówi, że aranżacja okna świadczy o gospodyni :) Wystrój okien to najczęściej ostatni element wyposażenia mieszkania i stanowi uwieńczenie naszej ciężkiej i kosztownej pracy wykańczania i dekoracji wnętrza. Mimo, że do tego etapu u mnie jeszcze długa droga, postanowiłam już obeznać się w temacie. Będzie on podzielony na części: 
1 cz. karnisze i szyny - temat dla mnie bliższy, dlatego zaczynam od niego
2 cz. zasłony, firany
3 cz. rolety  

Taki wystrój okien widzę u siebie, wiec głównie na powyższych zagadnieniach się skupię.
Marzy mi się taki zestaw: zasłona i roleta jak na zdjęciu wyżej ( może w innej kolorystyce ale ten w kolorze bieli i mięty jest cudny). 

Dla laików karniszowych i takich którzy chcą pogłębić swoją wiedzę dekoracji okien i ułatwić sobie wybór przy zakupach sprawiłam krótka ale zwięzłą charakterystykę karniszy oraz kilka podstawowych opcji i zastosowań oraz przydatnych informacji dotyczących dekoracji okien:
 • opaski wokół okna
Podobają mi się glify okienne i parapety w kolorze stolarki (w moim przypadku biały). Wygląda to pięknie ale niestety taka oprawa (drewniana/mdf) jest kosztowna. Natomiast zamienniki styropianowe mąż uważa za małopraktyczne rozwiązanie - dzieci (nawet dorośli) będą sprawdzali paluszkami co to i do czego to służy? doszłam do podobnego wniosku na wystawie wnętrz  - paluszków i palców odbitych w opasce ze wzmacnianego styropianu było mnóstwo. Dlatego opaski wokół okien zrobimy, ale w wersji ekonomicznej - po prostu pomalujemy biały pasek wokół okna na kolor biały. Zastanawiam się jedynie nad opaską drewnianą czy z mdf'u w kuchennym oknie - tu opaska się sprawdzi.

 
źródło: houzz.com

 •  długość zasłon
Zasłony zawsze powinny sięgać do podłogi ewentualnie kończyć się tuż nad nią. Taki błąd popełniłam u córki w pokoju - wygląda to co najmniej dziwacznie i nieelegancko - jak za krótkie spodnie do komunii. W efekcie okno jest bez zasłon. Nie ma znaczenia wielkość okien - czy sa do samej ziemi czy na wysokości 1 m - zasłony zawsze do podłogi, tuz nad nią - ewentualnie mogą płożyć się po podłodze. Rozwiązanie ciekawe - ale czy praktyczne?
 •  mocowanie karnisza -odległości
- Karnisz warto powiesić tuż pod sufitem około 10 - 15 cm, nie zaraz nad oknem. Pod samym sufitem nie polecam - mam problem z wytarciem i zdjęciem karnisza do umycia. Zasłony od sufitu do podłogi sprawią, że wizualnie pomieszczeni będzie się nam wydawało wyższe. (odległość A na rysunku)

- Karnisz powinien wystawać  poza okno około 30 - 50 cm max. Rozsunięcie zasłon na boki, w taki sposób aby minimalnie zakrywały okno, a przykrywały ścianę powiększy okno i sprawi że do mieszkaniu zagości więcej światła. Jest to doskonałe rozwiązanie przy oknach zbyt wąskich i zbyt małych. Jest to także niezbędne do swobodnego otwierania okna po rozsunięciu firan i zasłon. Dodatkowo pamiętajmy o ewentualnych ograniczeniach (szerokości wnęki, w której znajduje się okno, meblach).(odległość B na rysunku)

- Odległość między ścianą okienną a szyną powinna wynosić 10-20 cm - należy uwzględnić szerokość parapetu i grzejnika. Nie jest dobrym rozwiązaniem gdy zasłona lub firana leży na parapecie, lub zahacza się o grzejnik. Większa odległość jest tez niezbędna aby prawidłowo otworzyć/uchylić okno. (odległość C)

- Sugeruję pozostawić odległość min 5 cm od końca karnisza do prostopadłej ściany aby móc swobodnie wyjąć żabki. Brak miejsca na to zmusza mnie do zdejmowania całego karnisza (jeśli ktoś zastanawia się po co zdejmowałam karnisz w  pkt 1 ;) (rys .D)

- Odległość od ostatniego toru karnisza/szyny do osłony karnisza/szyny to ok 3 -5cm - w zależności od wielkości ręki wieszającego zasłony i firany. Dotyczy tylko mocowania, które posiada osłonkę karnisza w postaci dedykowanej osłonki z PCV, sztukaterii lub płyty k-g.
- W przypadku karnisza dłuższego 2,40 m należy zainstalować dodatkowy wspornik w połowie jego długości, coby nie wyginał nam się drążek pod ciężarem tkaniny.


Rodzaje karniszy:


Ze względu na rodzaj montowania dzielimy na:
ścienne - montowane do ścian (wiadomo)
sufitowe - montowane do sufitu
wnękowe - wnęki i kabiny prysznicowe.


Ze względu na wygląd dzielimy na:
 • Karnisze drążkowe (rurowe) - to drążki z kółkami, dzięki którym przesuwana jest firana lub zasłona. Karnisze takie umieszczane są na dwóch (lub więcej) ozdobnych wspornikach  i przymocowane są do ścian śrubami na stałe. Takie drążki na ogół zakończone są dwoma dekoracyjnym końcówkami. Karnisze te posiadają tradycyjną zawieszkę z żabką. Ale uwaga!  pozwalają one na przesuwanie zasłon/firan pomiędzy wspornikami, czyli jeśli jest więcej niż dwa wsporniki, ograniczają one wtedy przesuwalność zasłon wzdłuż całego drążka. Tak niestety mam obecnie w jednym z pokoi - i jest to słabe rozwiązanie.

Przy wyborze średnicy drążków sugerujemy się głównie długością karnisza oraz jego przeznaczeniem:
- Drążki o średnicy 16mm - stosowane do małych okien i krótkich, lekkich firan: w kuchniach, łazienkach, przedpokojach. Głównie przy karniszach, których długość nie przekracza 200cm.
- Drążki o średnicy 19mm to najpopularniejsze modele. Są często stosowane w pokojach codziennego użytku, kuchniach, sypialniach.
- Drążki o średnicy 25mm -stosowane są one szczególnie w salonach, gdzie prezentują się bardzo okazale, taką średnicę drążków stosuje się też  przy karniszach dla wnętrz w stylu klasycznym, barokowym lub rustykalnym.

źródło:kaspotapety.pl

źródło: www.nextiro.pl

 • Karnisze szynowe -  różnią się od drążkowych tym, że zastosowany jest odgórny system mocowania wsporników, co pozwala przesuwanie zasłon na całej jego długości (bez blokowania przez wsporniki). Gdybym o tym wiedziała - zastosowałabym taki karnisz zamiast drążkowy (patrz wyżej). Zasłony/firany wieszane są na żabkach lub agrafkach bezpośrednio zamocowanych na szynie wewnątrz drążka, a nie na kółkach jak umieszczonych na drążku. Ten karnisz sprawdza się kiedy nie chcemy rozdzielać firan.
 
karnisz szynowy źródło: www.karnix.pl


 • Szyny karniszowe - są to szyny montowane na suficie. Stosujemy je w sytuacji gdzie osadzenie okna pod samym sufitem nie pozwala umieścić karnisz. Lub gdy chcemy by zasłony/firany zajmowały całą długość ściany od sufitu po podłogę. Są one stosunkowo tanie i praktyczne. Często montuje się je z  osłoną do tego dedykowaną (nie ciekawe rozwiązanie wg mnie) lub osłoną w postaci sztukaterii lub płyt k-g. Szyny takie są wtedy niewidoczne, a wyeksponowany jest materiał zasłonowy/firanowy. Za plus można zaliczyć jeszcze możliwość skrętu szyny - gdy chcemy aby materiał na końcu kierował się ku oknu jak na zdjęciu poniżej.

szyna karniszowa z gotową osłonką


Ze względu na ilość szyn/drążków karnisze dzielimy na: 
pojedyncze 
podwójne 
potrójne 
Wybór zależy od tego czy jest potrzeba jednocześnie zawieszania zasłon i/lub firan i/lub lambrekinu, czy wystarczy tylko jedno z nich. 
Aby połączyć praktyczne aspekty (brak blokowania przez wsporniki) z walorami estetycznymi(elegancki wygląd karniszy), możemy dokonać wyboru wśród  karniszy drążkowo-szynowych - posiadają one dwie prowadnice, na których umieszczone są w pierwszym rzędzie kółka z żabkami a w drugim znajduje się szyna. Takie rozwiązanie posiadam w domu obecnie i prawdopodobnie wykorzystam je w nowym. 


karnisz drążkowo-szynowy źródło: www.karnix.pl Mój faworyt to szyny karniszowe z dwiema szynami (na zasłony i ewentualnie firany) lub karnisz drążkowo-szynowy. Obie opcje zakryte sztukaterią - wygląda to na prawdę pięknie. Sami popatrzcie:

źródło:springcrest.net.au
źródło: houzz.com
źródło: www.pabdo.com
pozdrawiam
InMyStyle

6 komentarzy:

 1. Do szyb karniszowych jakie powinno wybrać się rozwiązanie np firan. Chodzi mi o to czy powinny być na taśmie ? Czy może lepiej na szelkach?

  OdpowiedzUsuń
 2. do szyn karniszowych najlepiej jak firanki są na tasmie; firany/zasłony na szelkach zawieszamy na drążkach (w szelki wchodzi drążek)

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o kontakt na adres yaniooster@gmail.com, mam pytanie odnośnie okien (projektuję dom).

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenne wskazówki - z pewnością wykorzystam :) A proszę mi powiedzieć - odległość od okien do sufitu wynosi u nas 19 cm. Co w tym wypadku wyglądałoby lepiej - karnisz sufitowy czy ścienny?

  OdpowiedzUsuń