czyli wskazówki jak urządzić stylową i funkcjonalną sypialnię
 |
www.pinterest.com |
Przeglądając sterty inspiracji sypialnianych, których tylko cząstkę zawarłam w poście
CO MNIE INSPIRUJE - SYPIALNIA, zauważyłam, że te zdjęcia mają wiele cech wspólnych. Innymi słowy, mój gust w temacie sypialnianym jest na tyle wąski, że z dziesiątek zdjęć mogę wyciągnąć cechy wspólne idealnej sypialni (oczywiście według mnie). Urządzanie tej przestrzeni jeszcze przede mną, aby uporządkować wiedze w tym temacie pokusiłam się o stworzenie wskazówek na co zwracać uwagę przy tworzeniu sypialni jak z żurnala a przy tym funkcjonalnej i indywidualnej.
Na początku trzeba się zastanowić jaką funkcję będzie dodatkowo pełniła sypialnia (oprócz spania - rzecz oczywista). Na większości portalach dotyczących urządzania wnętrz możemy przeczytać, że sypialnia to miejsce tylko dla relaksu snu i odpoczynku, to niestety rzadko tak jest w praktyce. Możemy tam przecież:
- czytać książki,
-oglądać telewizję,
- gimnastykować się,
- malować,
- przechowywać garderobę,
- pracować/korzystać z komputera
Przy niewielkim metrażu można jedynie pomarzyć o odrębnych pomieszczeniach na ww czynności. I mimo iz niedługo zamieszkamy w domu jednorodzinnym średniej wielkości (w niektórych przedziałach zaliczany jeszcze do małych) kilka czynności będę wykonywała właśnie w sypialni. Od tego tez zależy jakie meble tam się znajdą.
Jeśli już mamy ustalone dodatkowe funkcje sypialni, należy je uwzględnić w urządzaniu naszego pomieszczenia, tymczasem skupię się na podstawowych kwestiach:
łóżko
wiadomo - podstawa. Najważniejsze żeby było wygodne ale tez piękne. Podobają mi się łóżka z zagłówkiem - są one ozdobą same w sobie. Ja nie mam takiego, w czasie kiedy zamawialiśmy łóżko u stolarza zagłówki nie były jeszcze modne:) Wiem, że samemu można zrobić zagłówek (sama będę robiła do dziecięcego pokoju i nie jest to ani duży koszt ani trudność). Jeśli nie możemy poszczycić się posiadaniem łóżka z ozdobnym zagłówkiem, zajmijmy się więc ozdobą samego łóżka czyli:
pościel na łóżku
Aby łóżko w sypialni wyglądało jak z kolorowego magazynu, istnieje cała technika zaścielenia łóżka. Wydaje mi się, że większość uroku sypialni to właśnie pięknie dobrane kolorystycznie i estetycznie ułożona pościel i narzuta. Nie będę sie rozpisywać teraz o tym (opiszę to przy innej okazji) ale gustownie ubrane i pościelone łóżko to 3/4 sukcesu. Sami popatrzcie ile warstw i poduszek niezbędnych jest do takiego zaścielenia.
 |
www.pinterest.com |
ściana za łóżkiem
Mamy pięknie ubrane łóżko, czas zająć się ścianą za nim. Może być ozdobiona tapetą: polecam klasykę: małe wzory geometryczne, pasy, kratka. Zamiast tapety szablon, jest mnóstwo ciekawych wzorów do wyboru np Downing Gate o którym pisałam
TUTAJ Może być tez fototapeta, choć osobiście nie zdecydowałabym się na takie rozwiązanie. Uroku do sypialni wnosi ścienna sztukateria, lub boazeria. Ściana może być gładka, wtedy ozdobą sa dodatkowe rzeczy umieszczone na niej: obrazy, ramki ze zdjęciami, plakatami, obrazkami. Ozdoby te skupiają naszą uwagę dlatego ważne jest aby nie zaburzały harmonii i stylu sypialni. Wg feng-shui dobrze jak w sypialni znajduje sie lustro - dzięki temu dobra energia krąży. Właście nad łóżkiem ozdobne lustro świetnie by się odnalazło. Ja mam w planach lustro słońce o którym pisałam
TUTAJ.
 |
www.pinterest.com |
kolor ścian
Przeglądam kolejny raz moja galerię z sypialniami a tam królują głównie przygaszone subtelne: szarości, beże, greige (szarość z beżem) biele i pastele. Taka klasyczna kolorystyka jest świetnym tłem (jest to kolor bazowy) dla mebli i dodatków w sypialni. O ile kolory mają wpływ na nasze samopoczucie (czerwony, pomarańczowy pobudza; zieleń niebieski uspokaja i wycisza) o tyle od nas zależy jak będziemy czuć się w naszej sypialni. Ja mam obecnie zielony (co ma niby wyciszać i działać kojąco na nerwy) wstaje rano i zastanawiam się co mnie podkusiło że wybrałam ten kolor.
kolor dodatkowy
Warto dobrać dodatkowy kolor do bazy (koloru podstawowego (j.w.). Powinno być go jedynie szczypta ale w kilku miejscach ( np abażur, poduszka, akcent kolorystyczny na zasłonach lub dywanie), aby nasz wzrok mógł szukać powtórzeń a następnie zatrzymał się na tych przedmiotach. Nie może on dominować, a jedynie dodać odrobine urozmaicenia i przełamać nudę.
 |
www.pinterest.com |
 |
www.pinterest.com |
stoliki nocne po bokach
Ich praktyczna funkcja jest znana nic nie trzeba dodawać, no może to, że piękna aranżacja może dodatkowo wzbogacić estetycznie naszą sypialnie (lampy, taca a na niej nasze ulubione gadżety, książki, biżuteria może kwiaty) Ponadto szafki nocne mogą tworzyć symetrię gdy ustawimy je po bokach łóżka. Symetria wprowadza do pomieszczenia harmonie oraz skupia na sobie wzrok. Wnętrze takie staje sie od razu przyjemniejsze dla oka. Aby symetria nie była nudna można wprowadzić element, który zaburzy nieco te harmonię np inna aranżacja na stoliku (najczęściej tak właśnie jest robimy to instynktownie ponieważ zazwyczaj jeden stolik "należy" do kobiety a drugi do mężczyzny. Nie wyobrażam sobie by na stoliku Męża stały kwiatki :)) Sami popatrzcie: oświetlenie nad łóżkiem, pikowany zagłówek, ściana ozdobiona sztukaterią, stolik i ciekawa na nim aranżacja, do tego stołek ceramiczny i biała pościel - skrawek sypialni idealnej.
 |
www.pinterest.com |
Oświetlenie
Powinno być ciepłe, ale nie razić w oczy, tak by pomieszczenie było nastrojowe i klimatyczne. Należny skupić sie na oświetleniu wokół łóżka, które jest niezbędne do czytania (uwielbiam). Możemy tu zastosować lampki stojące na stoliku nocnym, lub kinkiety montowane na ścianie. Podstawą jest też wybór temperatury światła. Wybierając żarówki powinniśmy się zdecydować na te o barwie ciepłej, a wiec ważne są oznaczenia dotyczące barwy - wartość 6000 K jest najbliższa
właściwościom najzdrowszego wzroku światła słonecznego. W sypialni
sprawdzą się też cieplejsze barwy poniżej 6000 K. Ich zastosowanie
uczyni sypialnię przytulnym, sprzyjającym wypoczynkowi miejscem.
 |
www.pinterest.com |
Dywan - podłoga
Piękny i gustowny dywan nada klasy naszej sypialni oraz sprawi miłe uczucie podczas wstawania po przebudzeniu. Otuli podłogę i ociepli klimat w pomieszczeniu. Warto jednak wiedzieć jaki rozmiar dywanu dobrać do sypialni i jak powinien on być położony. Błędem jest położenie go tylko i wyłącznie pod łóżkiem oraz przed nim, za to powinien swoim zasięgiem docierać w okolice łóżka gdzie się poruszamy boso czyli: z boków i na jego szczycie)
 |
www.pinterest.com |
 |
www.pinterest.com |
ławka/skrzynia/otomana na szczycie łóżka
Typowe amerykańskie rozwiązanie - ale za to jakie praktyczne i eleganckie. Ławka, pufa lub skrzynia nadaje niesamowitego charakteru całej sypialni. Kilka lat temu, gdy nie miałam jeszcze sprecyzowanego własnego stylu na wykończenie domu, już takie rozwiązanie przewidziałam. Mam skrzynie w komplecie z łóżkiem. Tylko niestety jest ona duża i masywna. Fakt, pomieści cała pościel, ale już nie ma takiego uroku jak te delikatne, tapicerowane mebelki.
 |
www.pinterest.com |
Drzwi do sypialni
Drzwi powinny zapewniać ciszę i intymność. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi
jednolite, które odgrodzą nas od światła i reszty domu.
Drzwi bez przeszkleń są także bardziej dźwiękoszczelne, wiec będziemy mogli spać spokojniej.
Co jest w moim stylu w sypialni marzeń?
-zasłony kolorystyką odpowiednią do całego wnętrza
-toaletka z lustrem i pięknym krzesłem
-lustra przy nocnych stolikach
-suwane/ukryte drzwi do garderoby
-fotel do odpoczynku lub do poczytania
-kropla błękitu jako kolor dodatkowy
-duże stojące lustra oparte o ścianę
- biała narzuta i pościel oraz kontrastowy pled
Przyznam, że trochę czasu poświeciłam na analizę zdjęć i podsumowania ale i tak mam wrażenie, ze jeszcze o czymś zapomniałam. Może macie jeszcze jakieś wskazówki na sypialnie jak ze snu?
pozdrawiam
InMyStyle