piątek, 20 listopada 2015

Co mnie inspiruje - OBUDOWA KOMINKA

Obudowa kominka - klasyczny portal

Kominki są nie tylko źródłem ciepła, ale przyciągają także swoim wyglądem. Wprowadzają magiczny nastrój i przywracają dawną tradycję gromadzenia się rodziny i przyjaciół wokół domowego ogniska. Dlatego nie mogę sobie wyobrazić mojego (przyszłego) salonu bez kominka. 
Nie będę pisać o wkładach kominkowych, montażu i o tym dlaczego wybraliśmy kominek bez płaszcza wodnego - tym niech zajmą się mądrzejsi w temacie ;) Ja wiem jak ma wyglądać nasz kominek i wiem tez, że za rozsądne pieniądze możemy mieć kominek jaki sobie upodobałam:

Cudo.

Pewnie każdy z urządzających własne domy/mieszkania przeglądał mnóstwo zdjęć w sieci w poszukiwaniu inspiracji kominkowych. Niestety dla mnie większość (wszystkie?) zdjęcia portali kominkowych, które są dla mnie wzorem, są bardzo drogie i nie zdecydujemy się na tak kosztowny element dekoracyjny (ok 5 - 10 tys a może i więcej).
Może najpierw pokrótce wyjaśnię co to jest ten portal - bo dla mnie kiedyś to był po prostu kominek :)
Kominek składa się z wkładu kominkowego, jego obudowy oraz odpowiedniego komina. Za ciepło odpowiada ten pierwszy element, za estetykę natomiast rodzaj i wygląd obudowy.
Jest wiele rodzajów obudowy kominka: nowoczesne, rustykalne, kaflowe ale moim faworytem jest klasyczny portal kominkowy, zrobiony z marmuru lub innego kamienia. Można powiedzieć, że jest to rama dla wkładu kominkowego/paleniska: 

 
Najbardziej podobają mi się białe portale, dość proste w formie, wewnątrz (naokoło wkładu) również białe lub wyłożone marmurem (jak na pierwszym zdjęciu). Znalazłam jeszcze parę pięknych zdjęć kominkowych, Zostaną tu ku pamięci - ponieważ kwestia decyzji o szczegółach wyglądu i rozmiarze portalu jeszcze przed nami.


żródło: (o ile pod zdjęciem jest inaczej ) Pinterest i Homebook 

Pozdrawiam
InMyStyle

1 komentarz: